Welcome to the Web Home of the Great Dane Club of California -


 
Visit
us
on
Facebook

- - -   U p c o m i n g   E v e n t s   - - -

Great Dane Club of America National Specialty

October 19, 2018 - October 27, 2018
Capital Plaza Hotel and Expocentre
1717 SW Topeka Boulevard, Topeka, Kansas 66612


Hosted by Midwest Division

July Events

 
July 1, 2018
Sunday
Burbank Kennel Club
Industry Hills Exposition Center, 16200 Temple Ave,City of Industry, CA
Judges: Breed - Mr. James A Moses / Group - Nancy Liebes
 
July 1, 2018
Sunday
Mount Bachelor Kennel Club
Deschutes County Fairgrounds and Expo Ctr, 3800 SW Airport Way,Redmond, OR
Judges: Breed - Richard Lopaschuk / Group - Richard Lopaschuk
 
July 4, 2018
Wednesday
Independance Day ! ! !
 
July 5, 2018
Thursday
Great Dane Club of Greater Dallas, Inc.
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judge - Ms. Dale Suzanne Tarbox
 
July 6, 2018
Friday
Channel City Kennel Club, Inc.
California State University Channel Islands, 1 University Drive,Camarillo, CA
Judges: Breed - Mr. Robert Stein / Group - Mr. Robert Stein
 
July 6, 2018
Friday
Lost Coast Kennel Club of California
Humboldt Co Fairgrounds, 1250 5th Street,Ferndale, CA
Judges: Breed - Mrs. Terry Dennison / Group - Mr. Richard J Lewis
 
July 6, 2018
Friday
Trinity Valley Kennel Club
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judges: Breed - Mr. Sam Houston McDonald / Group - Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna
 
July 7, 2018
Saturday
Santa Maria Kennel Club, Inc.
California State University Channel Islands, 1 University Drive,Camarillo, CA
Judges: Breed - Mrs. Paula Hartinger / Group - Mrs. Paula Hartinger
 
July 7, 2018
Saturday
Lost Coast Kennel Club of California
Humboldt Co Fairgrounds, 1250 5th Street,Ferndale, CA
Judges: Breed - Sheila D Paske / Group - John P Wade
 
July 7, 2018
Saturday
Greater Collin Kennel Club, Inc.
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judges: Breed - Mrs. Kimberly Meredith-Cavanna / Group - Mr. R C Williams
 
July 7, 2018
Saturday
Roaring Fork Kennel Club, Inc.
Eagle River Center, 794 Fairgrounds Road,Eagle, CO
Judges: Breed - Ronald V Horn / Group - Mrs. Sulie Greendale-Paveza
 
July 7, 2018
Saturday
Tacoma Kennel Club
Western Washington Fairgrounds, 110 9th Ave SW,Puyallup, WA
Judges: Breed - Mrs. Monika Pinsker / Group - Mr. Lee Herr
 
July 8, 2018
Sunday
Santa Maria Kennel Club, Inc.
California State University Channel Islands, 1 University Drive,Camarillo, CA
Judges: Breed - Ms. Carolyn I Alexander / Group - Mr. Roger R Hartinger
 
July 8, 2018
Sunday
Lost Coast Kennel Club of California
Humboldt Co Fairgrounds, 1250 5th Street,Ferndale, CA
Judges: Breed - Mr. Del Richards / Group - Mrs. Sharon K Weston
 
July 8, 2018
Sunday
Texas Kennel Club, Inc.
Dallas Market Hall, 2200 Stemmons Freeway,Dallas, TX
Judges: Breed - Mr. R C Williams / Group - P. Levi Marsman
 
July 8, 2018
Sunday
Roaring Fork Kennel Club, Inc.
Eagle River Center, 794 Fairgrounds Road,Eagle, CO
Judges: Breed - Mr. Gary L Andersen / Group - Mr. Gary L Andersen
 
July 8, 2018
Sunday
Puyallup Valley Dog Fanciers, Inc.
Western Washington Fairgrounds, 110 9th Ave SW,Puyallup, WA
Judges: Breed - Glen Lajeski / Group - Ms. Bonnie Linnell Clarke
 
July 9, 2018
Monday
Gig Harbor Kennel Club
Western Washington Fairgrounds, 110 9th Ave SW,Puyallup, WA
Judges: Breed - Mr. Lee Herr / Group - Mrs. Wendy Anne Hutchison
 
July 12, 2018
Thursday
Kennel Club of Greater Victoria, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Mr. John S Lucas / Group - Mrs. Deborah J Wilkins
 
July 12, 2018
Thursday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Ekarat Sangkunakup / Group - Mr. Grant Townsend
 
July 13, 2018
Friday
Monterey Bay Great Dane Club
Carmel Middle School, Carmel Valley Road,Carmel, CA
Judge - Arnecia (Arnie) Eckenrode
 
July 13, 2018
Friday
Monterey Bay Great Dane Club
Carmel Middle School, Carmel Valley Road,Carmel, CA
Judge - Judy A Harrington
 
July 13, 2018
Friday
Bexar County Kennel Club, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Dr. Wanda V Spediacci / Group - Mr. James E Frederiksen
 
July 13, 2018
Friday
Alamo Great Dane Club
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judge - Mr. James E Frederiksen
 
July 13, 2018
Friday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Ms. Carmen Haller / Group - Yvonne Savard
 
July 14, 2018
Saturday
Del Monte Kennel Club, Inc.
Carmel Middle School, Carmel Valley Road,Carmel, CA
Judges: Breed - Ms. Frandel Brown / Group - Christine Salyers Anderson
 
July 14, 2018
Saturday
Alamo Great Dane Club
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judge - Vicki E Allenbrand
 
July 14, 2018
Saturday
Kennel Club of Greater Victoria, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Dr. Gerard C Penta / Group - Dr. Wanda V Spediacci
 
July 14, 2018
Saturday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Mr. Grant Townsend / Group - Ekarat Sangkunakup
 
July 14, 2018
Saturday
Inland Empire Kennel Association, Inc.
Kootenai County Fairgrounds, N 4060 Government Way,Coeur D'Alene, ID
Judges: Breed - Mr. Charles L Olvis / Group - Ms. Elizabeth Muthard
 
July 15, 2018
Sunday
Del Monte Kennel Club, Inc.
Carmel Middle School, Carmel Valley Road,Carmel, CA
Judges: Breed - Dr. Carmen L Battaglia / Group - Judy A Harrington
 
July 15, 2018
Sunday
Bexar County Kennel Club, Inc.
Joe & Harry Freeman Coliseum, 3201 East Houston St.,San Antonio, TX
Judges: Breed - Mr. James E Noe / Group - Vicki E Allenbrand
 
July 15, 2018
Sunday
Coos Kennel Club
Bandon High School, 9th Street, Off Hwy 101,Bandon, OR
Judges: Breed - Yvonne Savard / Group - Ms. Carmen Haller
 
July 15, 2018
Sunday
Inland Empire Kennel Association, Inc.
Kootenai County Fairgrounds, N 4060 Government Way,Coeur D'Alene, ID
Judges: Breed - Mrs. Loraine Boutwell / Group - Mrs. Loraine Boutwell
 
July 18, 2018
Wednesday
Great Dane Club of Greater Houston, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judge - Kay Watts
 
July 19, 2018
Thursday
Houston Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - John P Wade / Group - Patricia V Trotter
 
July 20, 2018
Friday
Houston Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Patricia V Trotter / Group - John P Wade
 
July 21, 2018
Saturday
Flagstaff Kennel Club
Cureton Park, 601 N. Grand Canyon Blvd.,Williams, AZ
Judges: Breed - Diane Collings / Group - Mr. Michael Forte
 
July 21, 2018
Saturday
Beaumont Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Mr. Charles E Trotter / Group - Mr. Charles E Trotter
 
July 21, 2018
Saturday
Portland Kennel Club, Inc.
Portland Metropolitan Exposition Center, 2050-2060 North Marine Dr.,Portland, OR
Judges: Breed - Mrs. Judith V Daniels / Group - Mrs. Judith V Daniels
 
July 22, 2018
Sunday
Flagstaff Kennel Club
Cureton Park, 601 N. Grand Canyon Blvd.,Williams, AZ
Judges: Breed - Ms. Jocelyne Gagne / Group - Ms. Jocelyne Gagne
 
July 22, 2018
Sunday
Galveston County Kennel Club, Inc.
NRG Arena, 1 Reliant Center Dr,Houston, TX
Judges: Breed - Janice Finney / Group - Debra Thornton
 
July 22, 2018
Sunday
Portland Kennel Club, Inc.
Portland Metropolitan Exposition Center, 2050-2060 North Marine Dr.,Portland, OR
Judges: Breed - John Schoeneman / Group - John Schoeneman
 
July 27, 2018
Friday
Central Wyoming Kennel Club, Inc.
Central Wyoming Fairgrounds, Fairgrounds Rd,Casper, WY
Judges: Breed - Mr. Gary L Andersen / Group - Mr. Gary L Andersen
 
July 28, 2018
Saturday
Longview Kennel Club
Maude Cobb Convention and Activity Center, 100 Grand Blvd,Longview, TX
Judges: Breed - Dr. Robert A Indeglia / Group - Col. Joe B Purkhiser
 
July 28, 2018
Saturday
Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc.
Sequim School Stadium, 301 West Fir Street,Sequim, WA
Judges: Breed - Ms. Lee Whittier / Group - Ms. Lee Whittier
 
July 28, 2018
Saturday
Central Wyoming Kennel Club, Inc.
Central Wyoming Fairgrounds, Fairgrounds Rd,Casper, WY
Judges: Breed - Mrs. Judith A Brown / Group - Mrs. Judith A Brown
 
July 29, 2018
Sunday
Longview Kennel Club
Maude Cobb Convention and Activity Center, 100 Grand Blvd,Longview, TX
Judges: Breed - Mr. Joseph E Gregory / Group - Dr. Robert A Indeglia
 
July 29, 2018
Sunday
Hurricane Ridge Kennel Club of Washington, Inc.
Sequim School Stadium, 301 West Fir Street,Sequim, WA
Judges: Breed - Mr. G. Timothy Doxtater / Group - Mr. G. Timothy Doxtater
 
July 29, 2018
Sunday
Central Wyoming Kennel Club, Inc.
Central Wyoming Fairgrounds, Fairgrounds Rd,Casper, WY
Judges: Breed - Robert J Whitney / Group - Mrs. Nancy D Simmons


O t h e r   I m p o r t a n t    I n f o r m a t i o n




Great Dane Point Schedule (CA Only)
Effective May 16, 2018

 
 
1 Point
 
2 Points
 
3 Points
 
4 Points
 
5 Points
 
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
Dogs
Bitches
 
 
2
2
 
6
7
 
10
12
 
13
16
 
18
22
 
                               




    Visit the GDCC webstore at: www.cafepress.com/GDCC to purchase Official GDCC Logo merchandise    


Click to get PDF Reader


Last Update - July 2, 2018

2001 - © Great Dane Club of California